Rezervácie

SKUPINOVÉ HODINY JÓGY

SENIOR JÓGA 

Jóga pre seniorov je určená skôr narodeným, ktorí majú chuť zobrať svoje fyzické aj mentálne zdravie do svojich rúk a vlastným pričinením dosiahnuť čo najväčšie zlepšenie.
Na hodinách sa venujeme:

 • zvýšeniu mobility kĺbov, zvýšeniu mobility chrbtice

 • uvoľneniu svalstva od stuhnutosti

 • spevneniu svalového korzetu a zvýšeniu zaťažiteľnosti organizmu

 • zlepšeniu koordinácie pohybov a rovnováhy

 • relaxačným cvičeniam

 • očným cvičeniam

Pravidelným praktikovaním jednoduchej jógy dochádza k zmierneniu a odstráneniu bolestí.

VEDIE: Erika Vávrová, pondelky 9:00, stredy 8:30

vhodné pre začiatočníkov

 

FYZIOJÓGA

Fyziojóga nie je nový štýl cvičenia jógy, ale prepojenie zdravého pohybu z pohľadu fyzioterapie a hathajógy. Pohybová sústava je pod vplyvom vonkajších (životný štýl) a vnútorných (psychika človeka) faktorov, ktoré ju formujú. Ak je negatívny vplyv dlhodobý, vznikajú nesprávne pohybové stereotypy. Tie sa zafixujú a ľudia s úmyslom pomôcť si cvičením, vykonávajú pohyby v týchto nesprávnych stereotypoch a problémy sa stupňujú. Fyziojóga spája zdravý pohyb, ktorý vedie k úprave pohybových stereotypov a zahŕňa prvky fyzioterapie, jógy a jógovej terapie.

VEDIE: Deniska Ivaničová, pondelky a štvrtky  16:30

vhodné pre začiatočníkov

 

ZDRAVÝ CHRBÁT

Chrbtica je "strom" nášho života. V mojom prípade to boli práve bolesti chrbta, ktoré ma priviedli k pravidelnému cvičeniu -predovšetkým jogy. Bolesťami som trpela od mladosti , pričom s pribúdajúcim vekom a nezdravým spôsobom života sa problémy len zväčšovali. Joga mi okrem úľavy na fyzickej úrovni priniesla veľkú úľavu v oblasti psychiky. Sedavé zamestnanie, každodenný stres, veľa povinností, emócie...často krát aj všetko naraz sa negatívne prejavuje aj na našej chrbtici. Všetky problémy si "nesieme na našich pleciach" prípadne nás "seká v krížoch". Veľa ľudí trpí stuhnutosťou v niektorých častiach chrbtice a problémami s jej krčnou či krížovou časťou. Vhodne zvolená kombinácia jogových ásan však môže priniesť obrovskú úľavu od problémov tohto typu pričom benefit v podobe psychického uvoľnenia a zrelaxovania mysle je neodmysliteľnou súčasťou. Joge pre zdravý chrbát sa venujem na úrovni mojej každodennej praxe.

Pokiaľ ste sa našli v uvedenom popise, príďte vyskúšať lekciu jogy určenej pre zdravý chrbát, ktorou Vás veľmi rada prevediem.

VEDIE: Mirka Majerová, pondelky  18:30

vhodné pre začiatočníkov

 

RANNÁ JÓGA SO ZDENKOU

Energizujúca a posilňujúca ranná jóga. Najlepší spôsob ako ráno naštartovať telo a myseľ pred prácou, počas náročného dňa, alebo keď si potrebujete dopriať čas len pre seba. Spôsob ako telu dodať potrebnú energiu, silu a naštartovať metabolizmus. Energizujúci flow, ktorý vám umožni začať deň podľa seba, zdravo a uvoľni pozitívnu energiu tela aj mysle.

VEDIE: Zdenka Koristeková, utorky  08:15

vhodné pre začiatočníkov

 

HATHA JÓGA

Jedným z hlavných cieľov hatha jogy je priviesť telo do stavu úplného zdravia. Hlavná prax hatha jogy pozostáva z vykonávania ásan a statických póz v kombinácii s dýchaním a koncentráciou. Hlavným aspektom hatha jogy je rozvoj flexibility a udržiavanie zdravých kĺbov. Každá asána pôsobí na určitú časť tela, orgán alebo skupinu orgánov. Pri vykonávaní hatha jogových cvičení sa berie do úvahy dýchanie (cvičiť je možné pri držaní, nádychu alebo výdychu), ako aj bod alebo miesto v tele, kam treba nasmerovať koncentráciu pozornosti. Pri vykonávaní ásan je najdôležitejšie nezabúdať, že by nemalo dochádzať k nadmernej námahe a v tele by nemalo byť žiadne chvenie. Byť v ásane by malo byť pohodlné a príjemné. Príjemné pocity v ásane sú znakom toho, že energia voľne prúdi vaším telom, lieči ho a omladzuje.

VEDIE: Liudmyla, nedele 18:30

vhodné pre začiatočníkov

 

JÓGA S MARCELOU

Hodiny zameriavam na vnímanie tela, dychu, prepájanie dychu s pohybom. Prepájam rôzne štýly jogy, zameriavam sa na prácu s meridiánmi, s rôznymi časťami tela v súlade s lunárnym kalendárom. Fascinuje ma ľudské telo v ktorom je obsiahnutý celý vesmír. Pre mňa nie je dôležité, aby si ľudia dali nohy za hlavu, ale aby svoju pozornosť obracali do svojho vnútra, mali zdravé a funkčné telo a vedeli v bežnom živote zvládať stresové a náročné situácie, a aby si verili a mali sebalásku a sebaúctu. To je mojim cieľom. Aby nehľadali odpovede von, mimo svojho tela. Všetko, čo potrebujeme máme ukryté v sebe. Hodiny sú vhodné aj pre začiatočníkov, stačí otvorená a  hravá myseľ a dôležité je aj neporovnávať sa , obracať pozornosť do svojho vnútra a využívať energiu skupiny vo svoj prospech. 

VEDIE: Marcela Ďurčová, utorky  18:00

vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých

 

MEDITÁCIA A PRANAYAMA PRE ZAČIATOČNÍKOV

Meditácia je procesom v ktorom sa viac a viac stávame sami sebou iba tým, že si venujeme čas a radostne oddychujeme vo svojom vnútri a tešíme sa so svojej vlastnej prítomnosti. Cieľom meditácie nie je bojovať s mysľou, ale byť jej svedkom.Pranayama je len ďalším prostriedkom v ktorom sa dych stáva mocným urýchľovačom v procese harmonizácie a zvýšenia našej frekvencie a vedomia. Na hodinách meditácie a pranayamy sa naučíte ako meditovať spolu so silou a podporou skupinového vedomia, keď meditujeme spolu, v skupinke rovnako nasmerovaných ľudí.

   „Čím viac bude tvoja myseľ tichšia, tým viac budeš počuť.“

Nie je žiadnym tajomstvom, že meditovanie je pre nás veľmi prospešné. Nasvedčujú o tom i narastajúce vedecké výskumy v tejto oblasti. Tu je aspoň zopár jeho benefitov:

Na stupni fyzického tela:

 • Znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol

 • Znižuje hladinu laktátu v krvi, čo znižuje záchvaty úzkosti

 • Znižuje akúkoľvek bolesť súvisiacu s napätím, ako sú bolesti hlavy, vredy, nespavosť, svalové a kĺbové problémy

 • Zlepšuje imunitný systém

 • Zvyšuje úroveň energie, pretože získavate vnútorný zdroj energie

 

Mentálne výhody meditácie:

 • Meditácia privádza mozgové vlny do hladiny alfa, ktoré podporuju liečenie. Myseľ sa stáva svieža, jemná a krásna. Čistí a vyživuje vás zvnútra a upokojuje, kedykoľvek sa cítite preťažení, nestabilní alebo emocionálne uzavretí.

 • Pri pravidelnom meditovaní klesá úzkosť  a zlepšuje sa emocionálna stabilita

 • Zvyšuje sa kreativita

 • Zvyšuje sa pocit šťastia

 • Rozvíja sa intuícia

 • Získavate jasnosť a vnútorný pokoj

 • Zvyšuje produkciu serotonínu, ktorý zlepšuje náladu a správanie

 

Duchovné výhody meditácie:

 • Meditácia nepatrí žiadnemu náboženstvu a môže ju praktizovať ktokoľvek bez ohľadu na vieru, ktorú vyznáva.

 • Meditácia môže priniesť skutočnú osobnú transformáciu keď sa o sebe začnete dozvedať viac, a prirodzene sa začnete objavovať.

 • Meditácia zostruje myseľ sústredením a rozširuje ju prostredníctvom relaxácie.

  “Máš v sebe poklad, ktorý je nekonečne väčší ako čokoľvek, čo ti môže ponúknuť tento svet.”                                           

VEDIE: Maria de la Tierra, stredy 16:00

vhodné pre začiatočníkov

 

JÓGA PRE ZDRAVÉ SRDCE

Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom si môžu užívať zdravotné výhody jógy a prosperovať z nej.

Fyzický aspekt jógy pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, je to jej veľký benefit. Jóga môže pomôcť ľuďom, ktorí majú rôzne problémy so srdcom.

Jóga pre zdravé srdce zlepšuje prietok krvi a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Hodiny jógy pre zdravé srdce sú o čosi jemnejšie a pomalejšie ako napríklad vinyasa jóga, ktorá je fyzicky náročná.

Pri jóge pre zdravé srdce ide o spustenie nášho parasympatického nervového systému, aspekt „odpočinku a obnovy“ nášho autonómneho nervového systému, ktorý stimuluje procesy obnovy a regenerácie tela, ako je trávenie, spánok a obnova tkaniva.

Zároveň tieto hodiny môžu byť prospešné ako preventívne opatrenie pre tých, ktorí majú vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení. Sú vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia úzkosťou, depresiou alebo zažívajú vo svojom živote stres. Skvelá správa je, že už po prvej hodine si môžete všimnúť jej upokojujúce účinky.

Majte na pamäti, že medzi šťastím a zdravím existuje priama súvislosť. Pozitívne myslenie môže pomôcť kontrolovať hmotnosť, znižovať krvný tlak, udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi a znižovať riziko srdcových chorôb. Možno si budete chcieť založiť aj denník vďačnosti, ktorý doplní vašu prax!

Hodiny sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov.

VEDIE: Marcela Ďurčová, štvrtky 09:30

vhodné pre začiatočníkov

 

KUNDALINI JÓGA

Kundalini, aebo Kundalini Šakti je energiou stvorenia. Je v nás a je všade okolo nás. Je ňou presiaknuté všetko. Jogíni vedeli, že v ľudskom tele sa táto prvotná energia všetkého, nachádza v spiacej forme v prvej, muladhare čakre a cvičením jogy, sa táto energia prebúdza a pomaličky cestuje smerom hore a vyživuje a oživuje postupne všetky čakry(energetické centrá) a orgány k nej patriace. V tomto procese vystupovania kundalini energie smerom hore, každá čakra nadobúda svoj špecifický talent, ktorý je asimilovaný a upevnený. Vedľajšie účinky ktoré sú stým spojené sú: pocit zvýšenia energie, elánu, vitality, a dlhovekosť. Jóga prináša dokonalosť, pokoj, pocit vnútorného šťastia a pokojný spánok. Joga vám môže pomôcť vo vašom podnikaní i vo vašom každodennom živote. Nadobudnete pokoj mysle za každých okolností. Cvičenie jógy vám pomôže ovládať emócie, vášne a dá vám schopnosť odolávať pokušeniam a odstraňovať rušivé elementy mysle. Udržuje vyrovnanú myseľ a odstraňuje únavu. Dodá vám pokoj, pohodu a úžasné sústredenie. Všetky druhy jógy majú ten istých cieľ, ktorým je harmonický rozvoj tela, mysle a duše. Akurát každý druh jógy používa k tomu trochu odlišné techniky. Kundalini jóga používa ásany, bhandy, pranayamu, kriye, múdry a mantry.

ÁSANY sú fyzické cvičenia určené na stimuláciu žliaz vnútornej sekrécie, orgánov a upokojenie mysle. Ásany často vyvíjajú tlak na svaly, nervy alebo akupresúrne body za zámerom špecifického účinku.

BHANDY alebo telesné zámky sú kombinácie svalových kontrakcií. Pomáhajú sústrediť energiu tela pri zvyšovaní vedomia a seba liečenia.

PRANAYAMA sú dychové cvičenia, ktorými regulujeme dych a pranu/životnú energiu, čím čistíme nadis (energeticky obeh tela).

KRIYA je séria jedného alebo viacerých cvičení (ásan) v špecifickej sekvencii a kombinácii, navrhnutej tak, aby vyvolala určité účinky. Celkový účinok kryje je väčší ako jednotlivé cviky sami o sebe.

MUDRY sú polohy rúk, ktoré vyvíjajú tlak na rôzne oblasti rúk a prstov a tak stimulujú a odovzdávajú jasné pokyny energetickému systému tela a mysle.

MANTRY sú opakujúce sa zvuky. Opakovaním alebo spievaním týchto pozitívnych afirmácií vytvárame vibrácie, ktorých účinkom je pozitívny vplyv na cely organizmus. Každé jedno slovo ma svoju vibračnú frekvenciu, ktorú opakovaním slov vibrujeme.

Historické dôkazy o existencii tohto jedinečného odvetvia siahajú 3,5 až 5 tisíc rokov do histórie, kedy jóga vznikla ako kompletný vedný odbor na dosiahnutie celkovej harmónie tela, mysle, duše na zvýšenie vedomia a na dosiahnutie najvyššieho ľudského uvedomenia, ktorým je sebapoznanie. V tom čase sa joge venovali mnísi, žijúci v horách, separovane od bežného života, ktorý zasvätili svoj život tomuto štúdiu.

Jogíni si boli veľmi dobre vedomí liečiacej, harmonizujúcej, regeneračnej sily tejto techniky, a tak sa niet čomu čudovať, keď sa s ňou nehodlali podeliť s hocikým. Ich celoživotné a niekedy niekoľko generácií staré bádania odovzdávali iba tým ktorých považovali za hodných tieto informácie prevziať a ďalej ich uchovať. Pamätám si na príbeh, ktorý nám môj učiteľ jogy rozprával o tom, ako ešte do nedávna platilo to, že si jogín dobre preveril človeka predtým, ako mu určité informácie dal. Takýto človek bol testovaný a musel byt v službách tohto jogína niekedy aj niekoľko rokov, aby mu tieto informácie o jednej zostave odovzdané boli.

Dnešná doba nám otvorila bránu k tomuto úžasnému a obrovskému množstvu múdrosti ukrytej v každej jednej ásane či joga zostave. Týchto joga zostav je neskutočné množstvo na akúkoľvek nerovnováhu. Či už fyzickú alebo mentálnu A nestačil by nám ani cely náš život na to, aby sme všetky tieto zostavy aspoň raz vyskúšali.

Ku tradičnej joge nepatria iba ásany (fyzické cvičenia), ale aj dychové cvičenia(pranayama) polohy rúk (múdry), opakovanie pozitívnej afirmácii (mantier) a samozrejme meditácia. Bohužiaľ dnes sa snažíme jogu zmodernizovať, a tak ju rozčleňujeme do rôznych štýlov a druhov. Začali sme z nej používať len určite časti a iné sme jednoducho vynechali. Tým sme pôvodnú snahu jogínov, ktorí vypracovali technológiu ku kompletnej harmónii človeka, úplne prekrútili. A to, čo nazývame hodiny jógy už v niektorých prípadoch vlastne jóga ani nie je. Jóga je životným štýlom s obrovským benefitom, ktorý by bolo na škodu, ak by sme ho v jej celej kráse a potenciál nevyužili.

VEDIE: Maria de la Tierra, utorky 20:00, štvrtky 18:30

vhodné pre začiatočníkov

 

LIEČEBNÝ QI-KUNG

Cvičenie Qi-kungu posilňuje celú našu energetickú úroveň, všetky zdroje energie - tzv. Qi, z ktorých sa náš organizmus neustále vitalizuje, a z ktorých sa obnovujú všetky naše hmotné aj nehmotné zložky.

Qi-kungové cvičenia - rôzne zostavy na elementy, špeciálne zostavy - ako napríklad Osem kusov brokátov, Šľachosvalové zostavy, Zostavy na čistenie orgánov a rôzne ďalšie v posilňovaní našej Qi zohrávajú veľmi dôležitú a silnú úlohu. Prostredníctvom Qi-Kungu dokážeme náš systém posilňovať na energetickej úrovni - pretože príjmom novej Qi (Zemskej a Nebeskej) cez sieť meridiánov sa dokáže posilniť každá ďalšia úroveň - orgány a tkanivá - od tých najpovrchovejších - akým je naša koža, svaly, až po tie najhlbšie - orgány, kostné štruktúry a dreň. Okrem toho sa podporuje cirkulácia Qi - čím sa zabraňuje rôznym blokádam, ktoré môžu

zabraňovať správnemu dodávaniu energie, výživy a krvi do tkanív a brániť odtoku odpadových látok. Rozcirkulovaním Qi sa taktiež podporuje tvorba novej Qi a to tým, že sa aktivuje činnosť všetkých orgánov, ktoré sa podieľajú na podpore jednak Prenatálneho zdroja - posilňovaním elementu Vody - orgánu Ľadvín, ale taktiež Postnatálneho zdroja - elementu Zeme a Kovu. Dôležitou zaujímavosťou Qi-kungu je aj to, že ak ho v miestnosti cvičí viacej ľudí, dokáže sa oslabený jedinec posilniť oveľa vyššou dávkou Qi, ktorú by si nedokázal vygenerovať v takej sile, keby cvičil sám.

VEDIE: Monika Kampošová, štvrtky 18:30

vhodné pre začiatočníkov

 

STREDY O 17:30 A UTORKY O 16:00 PREBIEHAJÚ UZAVRETÉ KURZY JÓGY S MARCELOU ĎURČOVOU