Rezervácie

Blog

Správne stravovanie v zime

Existujú rôzne spôsoby, ako si upraviť svoje stravovanie tak, aby bolo pre nás zdravým. Aby jedlo bolo našim liekom. Rôzne diéty, strava s vynechaním rôznych typov potravín...
Správnym a jednoduchým spôsobom je stravovanie podľa ročných období. Tak ako to robili naši predkovia.
Riadili sa prírodnými zákonmi a jedli, čo im poskytovala príroda, čo si dokázali vypestovať, vypestované zazimovať, čo si dokázali vychovať. 

Dnes je nadmiera všetkých potravín a vzniká nám v jedálničku chaos. 
Veľmi jednoduchým pravidlom pre stravovanie v zime je udržiavať telo neustále v teple. Myslíme tým ako obliekanie (pozor na uši – v zime ich zakrývať – sú vonkajším vývodom obličiek na tele), tak i dodávanie teplých potravín a tekutín do tela.
Na raňajky si pripravujeme teplú kašu z obilia, ktorá nám dodáva veľmi veľa energie a tepla a zároveň harmonizuje. Pri veľkej strate energie, v priebehu choroby alebo po chorobe sa pripravuje dlho varená kaša (niekoľko hodín), nazývaná čchou.
Ráno si prevaríme vodu, zmiešame so studenou a vlejeme do termosky. Teplú vodu popíjame doobedu a pokiaľ je nám veľká zima neustále, tak si ju pripravíme i poobede.

Zo stravy vylúčime studené a mrazené potraviny aj tekutiny. Surové ovocie a zelenina nás ochladzujú, preto ich využívame na jar až vtedy, keď nastúpia teplé dni. Zatiaľ jeme potraviny tepelne upravené (varené, podusené, upečené). Toto isté môžeme urobiť so zeleninou.
Ak ešte máme zásobu kvasenej zeleniny (napríklad kapusty), pomôže nám udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.

Do stravy zaradíme veľa potravín zelenej farby. Na lúkach už nachádzame prvé byliny, ktoré môžeme smelo konzumovať. Pažítka, fialky, sedmokrásky, mladé listy púpavy, bršlica (kozia noha),žihľava, žerucha, jahňady.... Do polievok, hlavných jedál i kaší pridávame tieto byliny. 

Mäso je správne v tomto období vylúčiť, pretože potrebujeme telo detoxikovať. Zbaviť ho balastu, ktorý sme do tela dostali v období zimy, či počas jarných sviatkov.

Mliečne výrobky, mäso a biela múka nás zahlieňujú a spomaľujú tok energie. Preto ich pri detoxikácií tiež vylúčime.
Ak pociťujeme, že nám energia chýba, tak tieto potraviny obmedzíme, alebo úplne vylúčime z jedálnička aspoň na 3 mesiace.
Mäso nahradíme najlepšie strukovinami, prípadne môžeme využiť tofu, seitan (náhrada mäsa z pšeničnej bielkoviny), tempeh (náhrada mäsa z fermentovanej sóje).
Smotanu môžeme nahradiť obilnými smotanami, ktoré je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami.

Hoci mliečne výrobky sú najkvalitnejšie na jar a majú v slovenskej kuchyni svoje opodstatnenie, zdravé sú najmä kvasené mliečne výrobky. Je potrebné obmedzovať ich konzumáciu a dopriať si ich až po detoxikácii.

Detoxikácia po zime predstavuje očistu tela. Najmä čriev a pečene so žlčníkom. Docielime ju napríklad užívaním psyllia. Je to vláknina (indický skorocel), ktorý sa v malej dávke zmieša s vodou a vytvorí v tele akoby kefu, ktorú posúva natráveninu v črevách a všetko prebytočné odstráni.

Ďalším jednoduchým spôsobom je užívanie ryžovej kúry, kedy sa uvarí celozrnná ryža najprv bez soli, potom slaná a neskôr sa pridávajú bylinky a nakoniec zelenina. Ryža je očistnou potravinou a okrem odstránenia škodlivín nám dodá do tela obrovské množstvo minerálov aj vitamínov.

Tiež bylinkové čaje napomáhajú nášmu telu zbaviť sa toxínov. Kúra z bylín by nemala prekročiť 3 týždne a piť by sme mali najviac dve šálky denne. V opačnom prípade sa i bylina môže stať jedom.

Chutné recepty na jedlá bez mäsa objavíte na webových stránkach vegetariánov a vegánov.

Toto sú všeobecné pravidlá na stravovanie v období jari. Každý z nás vytvára v tele druh škodliviny (vietor, horúčosť, vlhko-hlienovitosť, sucho, chlad), s ktorým sa narodil. Nesprávnym životným štýlom sa v našom tele vytvárajú ďalšie škodlivy a tie nám spôsobujú nemalé zdravotné problémy.
Energie človeka s druhom škodliviny, ktorú jeho telo tvorí, nám ukáže KONŠTITÚCIA. Je to súbor energií, s ktorými sa narodíme. Zisťujeme ju z dátumu narodenia. 
Po zistení konštitúcie je možné vytvoriť jedálny lístok, ktorý človeka zharmonizuje a dokáže mu prinavrátiť stratenú energiu. Pokiaľ vytvoríme v tele zdravé procesy toku enegie, začneme harmonizovať prioritne slezinu a žalúdok a tie následne vyživia a zharmonizujú všetky oblasti (5 elementov) v našom tele.  

Miroslava Palacková, Anaháta o.z.

 

 

AKO BYŤ MILUJÚCIM PARTNEROM

 

Ako byť milujúcim partnerom/partnerkou?
Otázka, ktorú sme si už možno v živote položili. A pravdepodobne sme na ňu našli aj pár vlastných odpovedí. A možno sme takúto otázku položili aj ľuďom okolo a ich odpovede nás inšpirovali. Moja skúsenosť je taká, že ak  začnem venovať pozornosť nejakej téme, tak sa začnú diať veci, ktoré sa s ňou spájajú.   Všimnime si, že pri tejto otázke, zameriavame pozornosť na to, ako byť milujúcim alebo milujúcou, už tým vyjadrujeme záujem o rast lásky vo vzťahu. Môžeme sa orientovať na vzťahy partnerské  alebo na akýkoľvek vzťah, kde cítime, že je lásky menej a máme pocit, že bude dobré podporiť ju.
Za základné uvedomenie považujem fakt, že do každého vzťahu vždy prinášame seba. Tak ako sa majú účastníci vzťahu, tak sa má aj vzťah samotný. Vždy rastie to, čo „sadíme“. S týmto postojom je spojená zodpovednosť jednotlivca vo vzťahu. Preto sebareflexia je rovnako dôležitá ako pohľad na partnera.  
Na jednej z konzultácií sa ma pani spýtala: „Viete mi dať inšpirácie k praktickej láske?“ Otázka ma na chvíľu prekvapila a potom sme spolu hľadali odpoveď na to, čo vlastne môžeme urobiť „prakticky“, podporiť v každodennej realite, aby sme boli milujúcimi partnermi a partnerkami.   
V tomto texte prinášam pár inšpirácií k tomu ako môžeme lásku našim správaním podporovať v každodennej realite a liečiť vzťahy, ktoré to potrebujú.  Je dobré si uvedomiť, že sme všetci v určitých kvalitách  vzorom pre iných.  Ak začnem podporovať lásku ja, je pravdepodobné, že to začnú robiť moje deti, partner, ľudia, s ktorými som v kontakte. Sebou vytvárame priestor na zmeny.  Neodporúčam čakať na iných, strácame často drahocenný čas a prehlbujeme deficity vzťahu. 


Denné dávkovanie zvážte vy samy.   


Vďačnosť – zamyslime sa nad tým ako často a za čo ľuďom ďakujeme. Ak s nami niekto trávi čas, je to dar, lebo náš čas, je náš život. A tak môžeme poďakovať za čas, ktorý sme si venovali Vďačnosťou postupne presmerujeme myseľ na to pekné, čo máme a tým sa vytráca to, čo nám chýba.  Dnes som vďačný/á za...... Som Ti vďačný/á za..... 


Záujem- vidím Ťa, počujem Ťa, cítim Ťa. Pohľadom do očí potvrdzujeme záujem, počúvaním  s porozumením tiež. Ak sa k tomu dokážeme na seba empaticky naladiť a dovolíme si prejaviť svoje pocity tak pocítime záujem, ktorý je tak dôležitý pre náš zdravý psychický vývoj.  Mám úprimný  záujem o Teba a vidím, počujem a cítim...    


Pravdivosť –  pravdivo vyjadrujem svoje názory, postoje, emócie a uvedomujem si, že nesiem za to zodpovednosť. Iní o nás vedia len to, čo sme ochotní posunúť smerom k nim. Moje myšlienky, emócie a konanie sú v súlade.  Pravdivosťou podporujeme dôveru. Ak nie sme pravdiví, prejaví sa to vo vzťahu a s veľkou pravdepodobnosťou sa začne vzťah komplikovať.   Som pravdivý/á k sebe aj k Tebe lebo viem, že..... 


Dotyk -  fyzická blízkosť sa vytratila z našich životov. Kým sme deti, dotyky sú každodennou súčasťou, čím viac rastieme a dospievame, tým viac sa dotyk považuje za neprimeraný, neprirodzený a pritom vidím ako ľudia po dotykoch túžia. Môžeme sa porozprávať o tom, ako dotyky vnímame a spoločne nájsť bezpečný spôsob na ich prejavenie v akýchkoľvek medziľudských vzťahoch.  Potrebujem dotyk lebo.....ako si na tom Ty?  

 
Bezpečie – pre každého z nás sa s pocitom  bezpečia spájajú iné predstavy a potreby. Je dobré o nich vo vzťahoch vedieť, rozprávať sa a možnostiach bezpečia. V bezpečí sa tvorí dôvera, vzniká hlbšia komunikácia, v bezpečí sa vytvára intímna zóna vzťahu, cítime sa príjemne a dovolíme si otvoriť svoje srdcia.  Môj pocit bezpečia sa spája s.......,čo pre Teba znamená bezpečie?


Radosť – je korením vzťahov. Čím viac ju do vzťahu prinášame, tým lepšie sa v ňom cítime. Môžeme k nej otvárať dvere pomocou rozhovorov o tom,  čo robíme rady. Alebo môžeme podporiť radosť hravosťou, vytváraním priestoru na pekné a veselé zážitky plné radosti. Ja mám v živote radosť z ......ako to máš Ty, prosím?


Otvorenosť- má rôzne podoby a každý z nás sa otvára v rozsahu vlastných možností. Otvorenosť je spojená s prijatím, ktoré potrebujeme od partnera aby sme mali dôvod na otváranie. Ak nás partner hodnotí, kritizuje, spochybňuje, prestaneme sa otvárať a výrazne sa to prejaví na našej komunikácii. Otvorenosťou tvoríme priestor na spoznávanie, vnímanie odlišností, prejavenie sa, dôveru, vytvárame ňou intímnejšie prostredie vzťahu. Ďakujem za to, že sa môžem otvoriť ...      


Úprimnosť – sa v každodennom živote môže spájať s úprimnou ľútosťou, s úprimným požiadaním o prepáčenie alebo odpustenie. Môže sa spájať  s vďačnosťou, úprimným záujmom, otvorenosťou. Úprimnosť je o emocionálnom sa otvorení, ktoré zvýrazní náš zámer alebo správanie. S najväčšou úprimnosťou sa....      


Ocenenie – čo všetko dokážeme na iných oceniť? Čím nám iní obohacujú život, čo sa s ich pomocou učíme, čím prispievajú k nášmu rastu? Vieme blízkym ľuďom povedať, za čo si ich ceníme, aké schopnosti u nich vidíme? Cením si Ťa za to, že .....


Hranice – ak chceme zachovať rovnováhu vo vzťahoch potrebujeme používať ANO aj NIE. Áno znamená dávanie, otvorenie sa novým možnostiam, aktivitu. Nie sa spája s ochranou, uzatvorením, s oddychom, sebarealizáciou. Sú to dve možnosti, za ktorými sú rôzne druhy skúseností. Nebojme  sa používať oba postoje a pozorujme, čo nám do života vo vzťahoch prinášajú. Áno a nie sú prirodzenou súčasťou života a používam ich.....    


Dôvera – myslím, že sa zhodneme na jej dôležitosti vo vzťahoch. Veríme si navzájom a cítime sa spolu istejšie. Ak sa dôvera vytráca začíname pochybovať, obviňovať sa, kritizovať, manipulovať, ovládať. Neveríme si a bezmocne začneme používať schopnosti, ktoré nedôveru ešte viac podporujú a prehlbujú. Dôverujem sebe a životu lebo... Ako to máme s dôverou vo vzťahu?      


Komunikácia – má obrovské množstvo možností ale v každodennej realite ju používame stereotypne. Je zaujímavé pozorovať aké slová často používame, aká široká je naša slovná zásoba. Ako kladieme otázky? Aké témy sme schopní komunikovať vo vzťahoch a ktoré témy vôbec nekomunikujeme? Či je naša komunikácia viac v pozitívnom alebo v negatívnom nastavení.  Ako vnímame rovnováhu v komunikácii, hovoríme alebo dokážeme aj počúvať s porozumením? Myslíte si, že potrebujete o komunikácii vedieť viac?  Komunikáciou viem.... 


Podpora – je vo vzťahoch vítaná a spája sa s možnosťami osobného rastu. Ak sa vzájomne podporujeme, môžeme slobodnejšie tvoriť a realizovať svoj potenciál. Podpora nám dodáva istotu, zvyšuje odvahu konať, zbavuje pochybností, vedie k dôvere v seba a život. S podporou ľahšie prechádzame záťažovými situáciami, lebo cítime, že nie sme samy. Ďakujem za podporu týmto ľuďom....  Toto sú spôsoby, ktorými ja podporujem iných.....


Rešpekt -  čo toto slovo znamená? Ak niečo poviem alebo urobím, vychádza to z môjho aktuálneho nastavenia. Väčšinou robíme najlepšie ako vieme. A tak pri našom prejavení sa potrebujeme rešpekt k týmto aktuálnym možnostiam, potrebám, schopnostiam, emóciám. Rešpekt sa spája s prijatím toho kto som, aká som, čo potrebujem a čo práve urobím alebo aj neurobím. Rešpektujem Ťa napriek tomu, že....     


Porozumenie odlišnostiam – každý z nás sa prejavuje určitými odlišnosťami. Všetci sme ľudia, v tom sme si rovní. Niektorí sú muži, iné ženy a už tu začíname vnímať odlišnosti. Potom sa oddeľujeme v rámci krajín, kultúry, náboženstva, politickej príslušnosti, farby pleti, sociálneho statusu, možností na oddeľovanie sme si vytvorili naozaj veľa. Oddeľovaním vytvárame postoje, ktoré hovoria:“ Ja som v poriadku a on, ona nie sú ok.“  A tak porozumenie odlišnostiam nás môže viesť k pochopeniu, k priblíženiu sa, k prijatiu sa navzájom a k spojeniu  v tom najpodstatnejšom, v ľudskosti. Chápem seba ako ženu a verím, že.....      


Sexualita – tvorivá sila, ktorá sa prejavuje v našich telách.  Je to zaujímavá  téma, ktorá potrebuje a určite si zaslúži  omnoho väčšiu pozornosť a širší pohľad ako doteraz poznáme. Máme s ňou spojené rôzne  predstavy, očakávania, sklamania, zranenia a často sa prispôsobujeme tomu ako by sme ju mali žiť . Možno príde chvíľa, keď cítime problém a sexuálne sa prestaneme prejavovať. Vášeň neprichádza, nadšenie z partnerských stretnutí je preč, záujem sa znižuje. A práve toto sú tie obdobia, kedy tieto témy môžeme podporiť a oživiť našim záujmom a zameraním pozornosti. Poznám rozdiely medzi mužskou a ženskou sexualitou a.....      


Uvoľnenie – považujem za schopnosť, ktorú si trénujeme v mnohých formách bežného života. Uvoľniť môžeme svoje telo, myseľ, emócie a dušu,  tým sa dostávame do stavu pokoja. Uvoľniť môžeme čokoľvek, čo cítime, že nás obmedzuje, blokuje, negatívne ovplyvňuje, na čom lipneme, čo nás riadi a odvádza od spôsobu života, po ktorom túžime. Spôsobom uvoľnenia sa môžeme  naučiť ak cítime, že to potrebujeme. S uvoľnením sa spája eliminácia stresu a naše zdravie. Cítim napätie a viem sa uvoľniť tým, že......  


Láskavosť – vychádza z pocitu bezpodmienečnej lásky a prejavuje sa v praktickom živote  dotykom, dôverou, rešpektom, pohladením, milými slovami, záujmom,  hlbokým pohľadom,  vnímaním a rešpektovaním odlišností, zameraním pozornosti na potreby  a ich naplnenie, blízkosťou, určením hraníc, vďačnosťou, ocenením, pravdivosťou,  podporou, úprimnou komunikáciou, uvoľnením  a mnohými ďalšími prejavmi, ktoré môžeme pozorovať, podporovať a v súlade s nimi konať v každodennom živote. Potrebujeme to robiť smerom k sebe a smerom k iným.


Všetko, čo urobíme vo vzťahu dnes môžeme žiť zajtra, o mesiac, o rok a preto zvážme každé svoje   konanie . Nesieme zodpovednosť za to čo urobíme.  Ak zameriame pozornosť na dobro, rastie v našom živote, v každom dni. Odporúčam každý deň vybrať si 3 z možností láskavého prístupu, ktoré sú na zozname inšpirácií a použiť ich  smerom k blízkym ľuďom. Uvidíme aké zázraky sa udejú.

JANA ALMAJA VACULČIAKOVÁ

 

 

 

                                       

Smelosť - istota srdca

Istota je silou a prúdom srdca ktorý je ubezpečením a odvážnym a jasným vyjadrením božského toku.

Presvedčenie a Istota je tvojim názorovým systémom cez konanie a ako keby farebným vyjadrením tvojej osobnosti. Dáva ti trvalú silu na udržanie podstaty tvojho presvedčenia, tvojej vášne a formovania tvojho života. Udržuje integritu, čistotu konania a istoto smeru toku života.

Vyjadrenie tvojho presvedčenia ťa robí istejším, dodáva hlbokú uvoľnenosť toho že všetko je pod božskou kontrolou a jediné čo potrebuješ urobiť je nasledovať to čo vieš a to čo máš rád.

Kde je istota tam je i smelosť a teda všetko čo robíš, robíš s presvedčením a riadením ( nie kontrolov) zážitkov ktoré si si vybral zažiť a manifestovať.

Skôr ako budeme pokračovať ďalej potrebujem aby ste istotu považovali za silu, tok a kvalitu srdca.

Znehodnotenie smelosti: obmedzenosť a ilúzia.

V niektorých prípadoch táto kvalita srdca je nasmerovaná k našemu malému ja, čím je naša obmedzenosť a ilúzia (klam). Tak hlboko veríme našim limitom a myslíme si že sú skutočné. Ak sa v tejto situácii nachadza hľadač pravdy tak trpí neistotou. V tomto paralizujucom stave si je neistý pri každom svojom pohybe ktorý reprezentuje zmenu alebo vyjadrenie svojej identity. Takáto neistota môže byť veľmi vyčerpávajúca, prináša zmätenosť a paralyzuje hľadača pravdy na toľko že stráca pojem o čase, zvuku, a vášne svojho srdca.

V tomto štádiu hľadač pravdy je uviaznutý v svojej mysli a s každým dôležitejším vyjadrením v jeho živote upadá.

Čo si neuvedomujeme je, že istota je kvalitou srdca ktorá bude vždy časťou našho energetického systému. Ak istotu použijeme na uistenie limitujuceho názorového systému, tak táto vibracia bude zachytená v deštruktívnych dimenziách.

Napríklad, ak sa niekoho opýtam čo by chcel v živote mať, tak pravdepodobnou odpoveďou bude: “Nie som si istý. Neviem.” Takým to výrokom človek dáva určitosť k jeho neurčitosti. On verí v jeho neistotu a potvrdzuje ju odpoveďou v ktorej je pochybnosť slovo “možno” alebo fantázia.

“Ohh možno by som sa rád presťahoval do inej krajiny, a možno by boli veci dobré keby.....”

V takejto výpovedi človek (hľadač pravdy) je pred množstvom možnosti vystupovania, ktoré je vytvorené na základe predošlých zážitkov alebo z pozorovania iných. Sila istoty je vložená do obmedzenosti a slúži ilúzii obmedzenia.

 

Ako vyslobodiť istotu

  1. Musíš vedieť kde je. Premýšľaj nad obmedzujúcim názorovým systémom ktorý vo svojich konverzaciach potvrdzuješ. Takto budeš mat možnosť rozoznať svoju istotu ktorú používaš na nesprávnom mieste alebo ktorá slúži tvojemun obmedzenému ja.
  2. Odpustenie. Keď prídeš na to že si bol podvedený a oklamaný svojou mysľou nerob z toho veľkú vedu. Ak tvoje ego použilo silu tvojej istoty na to aby si veril v to že si bezmocný a neschopný, tak čo? Neodsudzuj sa!
  3. Rozhodni sa nadobudnúť späť silu svojho srdca. Vo svojej vnútornej ceremónii pohľadaj svoju istotu a vlož ju do stredu svojho srdca a prehlas celému telu svoje víťazstvo. Uvedom si ako ťa myseľ klame a odmietni nepravdivé názory slabostí a neistôt.
  4. Poisti svoje rozhodnutie s činom. Vezmi odvahu a daj smelosť do formy cez svoje konanie. Uvedom si že nejde iba o čin ktorý musíš urobiť ale zároveň potrebuješ vojsť do života v ktorom budeš nasledovať svoje najskrytejšie presvedčenie a vášeň. Znamená to postaviť sa v svojej nahote pred vchod nepoznaného a prepojiť sa s ním s nevinnosťou a dostupnosťou. Pochop že v každom okamihu si nový a čerstvý.

Oslobodená istota je silou ktorú srdce potrebuje na to aby ťa posunulo dopredu a dalo ti kľúčik od brány nepretržitého toku, večnej vnútornej viere a vnútornej bezpečnosti ktorá vychádza z obrovských záhad srdca.

Istota je uspokojená keď slúži tvojmu presvedčeniu, vnútornému patreniu a tvojej súcitnosti. Zároveň nám dáva istotu spirituálnej smelosti, originalitu a odvahu vzdorovať ilúzií materiálnej reality.

Berdhanya Swami Tierra